by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Mieszkańcy Wielkopolski oraz województw zachodnich często podejmują zatrudnienie poza granicami kraju, szczególnie na terenie Niemiec. Mając to na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie Deutsche Rentenversicherung zaprasza na Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego, które odbędą się od 13 do 15 września br.

 

Od wielu już lat, jako obywatele Unii Europejskiej, korzystamy z prawa swobodnego przepływu pracowników. Ta podstawowa zasada Wspólnoty Europejskiej, daje nam możliwość, nie tylko podejmowania legalnej pracy na terenie państw członkowskich UE, ale również korzystania z zabezpieczenia społecznego w tych krajach – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Należy jednak pamiętać, iż każde państwo członkowskie indywidualnie reguluje kwestie dotyczące prawa do ochrony socjalnej, dlatego aby móc w pełni z niego skorzystać, warto poznać podstawowe zasady, wynikające z prawodawstwa kraju, w którym pracujemy.

 

Poradnictwo przeznaczone jest dla osób posiadających okresy aktywności zawodowej na terenie Niemiec i Polski, zarówno nadal pracujących, jak i tych, którzy już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Podczas trzydniowego spotkania osoby zainteresowane będą mogły, przy udziale tłumaczy, uzyskać bezpłatne porady dotyczące wszystkich spraw związanych ze świadczeniami emerytalno-rentowymi w Polsce i w Niemczech.

 

Na polsko-niemieckie dni poradnictwa w Poznaniu zaproszeni zostali eksperci z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej Deutsche Rentenversicherung (DRV) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Warszawy, Opola, Elbląga, Płocka i Wałbrzycha.

 

Punkty informacyjne Dni Poradnictwa Międzynarodowego uruchomione zostaną w Inspektoracie ZUS w Poznaniu, przy ul. Fabrycznej 27/28. Polscy i niemieccy eksperci, przy udziale tłumaczy, dyżurować będą od 13 do 15 września br., w godzinach od 8.30 do 16.00.

 

Zapisy na indywidualne, bezpłatne porady przyjmowane są do 9 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00, pod numerem telefonu 791 340 671 oraz pod adresem e-mail: poradnictwo@zus.pl.

 

Nagranie audio z tą informacją dostępne TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *