Charakterystyka gminy

Gmina Strzałkowo leży w centralnej Wielkopolsce, w powiecie słupeckim, bezpośrednio przy najważniejszych, drogowych i kolejowych, szlakach komunikacyjnych wschód – zachód (DK 92, Autostrada A2, linia kolejowa E20). Powierzchnia gminy wynosi 142 km2, na których zamieszkuje 9 885 osób, w tym w Strzałkowie 5 257 osoby (stan na 31.12.2022 r.). Gospodarka gminy zdominowana jest przez rolnictwo, działalność gospodarczą prowadzi około 680 podmiotów. Jednym z najbardziej znanych miejscowych przedsiębiorstw jest Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie, której wyroby znane i cenione są na terenie całego kraju.

 

Gmina posiada bardzo dobą infrastrukturę techniczną. Miejscowości są w 100% zelektryfikowane i zwodociągowane, a wszystkie drogi lokalne mają nawierzchnię asfaltową. Dla podniesienia jakości życia mieszkańców systematycznie rozbudowywane są sieci: kanalizacyjna i gazowa, dostępny jest również szerokopasmowy Internet.

 

Przebywając na terenie gminy warto zobaczyć zabytkowe, drewniane kościoły w Graboszewie, Stawie, Brudzewie i Ostrowie Kościelnym oraz pałace, które pomimo upływu lat wciąż robią spore wrażenie na zwiedzających. Dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury niewątpliwą atrakcją będą Szlaki Rowerowe Gminy Strzałkowo o łącznej długości 90 km, z kolei pasjonatom historii polecamy Miejsce Pamięci w Łężcu, gdzie przed laty przebiegała granica pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim.

Top