by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Podstawą oszacowania szkód jest (jak to miało miejsce od 2020 roku) złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, która dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego

 

https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

 

Aplikacja automatycznie generuje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej).

 

W przypadku uwag do wyników oszacowania strat przez aplikację rolnik może zwrócić się o dodatkowe szacowanie szkód przez komisję gminną, która dokona oceny strat podczas wizji w terenie, jednak nie jest to obowiązkowe. Wówczas powinien złożyć wniosek (do pobrania poniżej) w Punkcie Obsługi Urzędu Gminy w Strzałkowie w terminie umożliwiającym ich oszacowanie (przed zbiorem uprawy).

 

Zaznaczyć należy, że wniosek złożony o oszacowanie szkód tylko przez komisję gminną, nie pozwoli na otrzymanie wsparcia – musi być zgłoszenie w aplikacji.

 

Natomiast jeśli rolnik nie zgłosi wniosku do gminy, a złoży wniosek w aplikacji otrzyma protokół.

 

Szacunki przez komisje nie gwarantują wyższej wypłaty odszkodowania.

 

UWAGA: Wszyscy muszą złożyć wniosek przez aplikację „szacowanie suszy” do 15 października, bez tego szacowanie komisji z Gminy nie będzie ważne.

 

Wniosek o oszacowanie wielkości strat powstałych w uprawach rolnych w wyniku klęski suszy (DOC)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *