by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Kolejna wyjątkowa postać w historii Strzałkowa doczekała się upamiętnienia. W piątek, 17 września na budynku szkoły podstawowej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Leonowi Urbaniakowi.

 

Leon Urbaniak urodził się 25 marca 1900 r. w Szamarzewie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Strzałkowie. W wieku 18 lat zaangażował się w działalność niepodległościową, walczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz wojnie polsko – bolszewickiej. Był bardzo utalentowanym i wszechstronnym lekkoatletą, uprawiał m.in. rzut dyskiem, młotem, czy pchnięcie kulą. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, otrzymał też powołanie do reprezentacji kraju. Po zakończeniu kariery sportowej wyjechał do Francji gdzie zaangażował się w działalność wywiadowczą. W 1944 r. został aresztowany przez Niemców i trafił do obozów m.in. w Neuengamme i Ravensbrück. Nigdy nie udało się ustalić daty jego śmierci ani miejsca pochówku.

 

Postać Leona Urbaniaka opisali w książce pt. „Leon Urbaniak. Życie pomiędzy Strzałkowem a Francją” dr Michalina Mogiłka i dr Tomasz Sypniewski. Wydana przez Gminę Strzałkowo publikacja miała swoją premierę podczas uroczystości odsłonięcia tablicy, a zainteresowani mogą ją odebrać bezpłatnie w strzałkowskiej bibliotece.

 

To już kolejna publikacja, której celem jest uczczenie i upamiętnienie ważnych wydarzeń oraz osób w historii Gminy Strzałkowo. Wcześniej z inicjatywy Samorządu wydane zostały m.in. „Ziemia strzałkowska w Powstaniu Wielkopolskim” oraz „Z ziemi strzałkowskiej do dołów śmierci” autorstwa Michała Pawełczyka.

 

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Gminy, autorzy książki o Leonie Urbaniaku i przedstawiciele jego rodziny oraz uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Strzałkowie. Po zakończeniu spotkania dzieci wzięły udział w mini olimpiadzie, której gościem specjalnym był mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *