by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kopercie znajdą się dwie informacje: na temat marcowej waloryzacji oraz trzynastych emerytur.

 

Wszyscy seniorzy otrzymali swoje świadczenia po marcowej waloryzacji, która wyniosła 12,12 proc. Zakończyła się także wypłata tegorocznych trzynastek. W tym roku taka dodatkowa wypłata wyniosła 1.780,96 zł brutto – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Trzynastka trafiła do wszystkich osób, które na dzień 31 marca br. miały prawo do wypłaty renty lub emerytury albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów. W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści, w jednej kopercie, otrzymają dwie ważne decyzje z ZUS. Będzie to decyzja waloryzacyjna oraz decyzja o przyznaniu tzw. „trzynastki.

W pierwszej decyzji podana zostanie kwota świadczenia po marcowej waloryzacji, a także kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy. Co ważne, będzie też wysokość emerytury na rękę.

ZUS jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby taką informację przekazać świadczeniobiorcom. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych jest realizowana – analogicznie jak w latach ubiegłych – łącznie z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – w jednej kopercie – dodaje Nowicka – ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja.

ZUS zakończył wypłaty trzynastek, świadczenia trafiły w sumie do ponad 8,5 mln osób, czyli do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł brutto. Trzynastka przysługiwała w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosiła 1780,96 zł brutto. Aby ją otrzymać, nie trzeba było składać wniosku. ZUS przyznał ją automatycznie.

 

Nagranie z informacją (MP3, 2,81 MB)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *