by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi mogą odwiedzać respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii lub w trakcie wywiadu telefonicznego. W celach bezpieczeństwa warto poprosić rachmistrza o wylegitymowanie się oficjalnym identyfikatorem.

 

Identyfikator rachmistrza, który odwiedza respondenta w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego  musi zawierać następujące informacje:

 

1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2. numer identyfikatora oraz hologram,
3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony,
6. informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.

 

W przypadku dalszych wątpliwości warto skorzystać z pozostałych możliwości weryfikacji rachmistrza jakie zapewniło Centralne Biuro Spisowe. Można to zrobić m.in. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

 

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.

 

W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *