W czwartek, 18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Strzałkowie odbył się wykład poświęcony Leonowi Urbaniakowi – strzałkowskiemu lekkoatlecie i patriocie.
Wykład pt. „Leon Urbaniak – żołnierz, sportowiec, konspirator. Życie pomiędzy Strzałkowem a Francją” został zorganizowany w ramach sekcji geograficzno-krajoznawczej Strzałkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To już kolejne działanie podjęte w bieżącym roku przez Gminę mające na celu uczczenie tej nietuzinkowej postaci z historii Strzałkowa.
Wcześniej Samorząd wydał książkę pt. „Leon Urbaniak – życie pomiędzy Strzałkowem a Francją” oraz sfinansował tablicę pamiątkową, która zawisła na budynku tutejszej szkoły podstawowej.
Podczas wykładu postać Leona Urbaniaka przybliżyli zebranym autorzy książki – dr Michalina Mogiłka i dr Tomasz Sypniewski. Oprócz interesujących faktów zaprezentowali oni również dużą kolekcję zdjęć, które uzupełniły wystąpienie.
Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowano w prezencie książki o Leonie Urbaniaku, które autorzy chętnie podpisywali.
Najważniejsze informacje o Leonie Urbaniaku:
Urodził się 25 marca 1900 roku w Samarzewie, ale sporą część życia spędził w Strzałkowie, do którego jego rodzice przyprowadzili się dwa lata później. Jako osiemnastolatek rozpoczął działalność niepodległościową dołączając do Powstania Wielkopolskiego. Wziął m.in. udział w oswobodzeniu Gniezna oraz uczestniczył w walkach w okolicach Szubina. Kolejnym etapem jego służby była wojna polsko – bolszewicka w 1920 roku. Po zakończeniu szlaku bojowego postanowił związać swoje dalsze losy z wojskiem zawodowym. To właśnie tam odkryto jego nieprzeciętny talent do sportu, szczególnie lekkiej atletyki.
Był bardzo uniwersalnym sportowcem. Brał udział m.in. w biegach na różnych dystansach, rzucie dyskiem, rzucie oszczepem, skoku o tyczce, pchnięciu kulą, pięcioboju oraz dziesięcioboju. W swojej karierze wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski, a w 1928 roku otrzymał powołanie do reprezentacji kraju na lekkoatletyczny mecz Polska – Jugosławia. Bardzo intensywnie angażował się również w pracę z młodzieżą, kształtując następne pokolenia sportowców.
W październiku 1930 roku zaczął pracę jako instruktor wychowania fizycznego we Francji, by aktywizować mieszkającą tam polską młodzież. Najprawdopodobniej praca ta miała być jednak tylko przykrywką dla działań na rzecz polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Nie przeszkodziło mu to jednak w odnoszeniu sukcesów trenersko-wychowawczych.
Po wybuchu II wojny światowej Leon Urbaniak wstąpił do formujących się na terenie Francji oddziałów polskich. Najpierw szkolił nowych poborowych w obozie szkoleniowym, następnie zaangażował się w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość. Do jego zadań w tej konspiracyjno-wywiadowczej organizacji należało m. in. zbieranie i wstępne weryfikowanie informacji wywiadowczych, kontrola i szkolenie zakonspirowanych struktur wojskowych, organizowanie i przyjmowania zrzutów spadochronowych oraz rozprowadzanie wydawnictw podziemnych. 9 marca 1944 r. został aresztowany przez Niemców. Zachował jednak zimną krew, nie uległ perswazjom śledczych i nie ujawnił żadnych istotnych tajemnic służbowych.
Po pobycie w więzieniu był relokowany do kilku obozów koncentracyjnych gdzie doczekał wkroczenia oddziałów sowieckich. Nowe władze okupacyjne wnikliwie analizowały życiorysy przebywających w obozie osób i ostatecznie zablokowały możliwość powrotu Leona Urbaniaka do domu.
Przez swoją konspiracyjną przeszłość został najprawdopodobniej uznany za wroga i niedługo później ślad po nim zaginął. Nigdy nie udało się ustalić daty jego śmierci ani miejsca pochówku.