Dokładnie przed tygodniem, tj. 14 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawcy, który został ustanowiony, by uczcić i docenić ludzi, którzy oddają swoją krew dla dobra innych.
Oddawanie krwi to bezinteresowny akt, który może uratować życie. Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują transfuzji krwi. Żaden naukowiec jeszcze nie wpadł na pomysł, jak wytworzyć syntetyczną, działającą krew: tylko donacja może sprawić, że potrzebujący ludzie będą mieli szansę na wyzdrowienie.
Nie trzeba być superbohaterem, aby zostać dawcą krwi i ratować życie. Każda osoba, która ma między 18 a 65 lat, jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie ma przeciwwskazań medycznych i spełnia pozostałe wymagania, może zostać dawcą krwi. Proces ten jest zupełnie neutralny dla naszego zdrowia, a wiedza, że uczyniliśmy coś dobrego, pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Krwiodawcy mają też zapewnione pewne korzyści, takie jak zniżka w publicznym transporcie, dni wolne czy słodycze, które otrzymasz zaraz po donacji.
Oddawanie krwi jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ pandemia Covid spowodowała aż 10-procentowy spadek w donacjach i wiele miejsc w Polsce pilnie potrzebuje uzupełnić swoje zapasy. Zachęcamy do odnalezienia najbliższego punktu poboru krwi i wsparcia potrzebujących, a w szczególności namawiamy do donacji osoby, których grupa krwi to 0 Rh-.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, np. o statystykach związanych z krwiodawstwem czy o szczegółach związanych z dopuszczaniem do zostania dawcą, polecamy lekturę poradnika na temat oddawania krwi: 20+ pytań o oddawanie krwi – poradnik o tym, jak zostać dawcą.