Niespełna miesiąc pozostał do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, że udział w nim jest obowiązkowy.
Spis powszechny odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej na stałe, bądź czasowo, na terenie Polski. Uzyskane podczas niego dane indywidualne są opracowywane, a wyniki umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
W narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dane osób objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:
– wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
– wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego).
Obydwie metody polegają na uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywanej w formularzu spisowym.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września. Odmowa udziału w nim wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł.