Gmina Strzałkowo warta jest odwiedzin chociażby ze względu na kilka interesujących zabytków. Do najciekawszych i zarazem najcenniejszych zaliczany jest niewątpliwie kościół p.w. św. Doroty postawiony w centrum Strzałkowa. Świątynię wzniesiono w 1934 r. na miejscu dawnego, drewnianego kościoła z 1397 roku. Z przeszłości zachowało się jego wyposażenie: rokokowy krucyfiks procesyjny, barokowa monstrancja, kielich i ornaty z początku XVIII w.
Miłośnicy drewnianych kościołów znajdą coś dla siebie m.in. w Graboszewie. Stoi tu drewniana świątynia p.w. św. Małgorzaty z II połowy XVI w. i XVII w. Pełni ona funkcję kościoła parafialnego. Inne drewniane kościoły, z których najstarsze datowane są na XVIII wiek, zwiedzimy w Ostrowie Kościelnym, Stawie i Brudzewie. Ten ostatni pochodzi z 1826 roku.
Gratką dla miłośników książek z pewnością będą Kościanki. Należały one od 1831 roku do rodziny Jana Hulewicza, przedstawiciela polskiego ekspresjonizmu, pisarza, malarza i wydawcy. W jego pięknym dworze gośćmi byli różni znani pisarze, artyści malarze, kompozytorzy. Bywali tu m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Emil Zegadłowicz, Ludomir Różycki, a także noblista Władysław Stanisław Reymont, mieszkający wówczas w pobliskim Kołaczkowie.
Turystów zainteresują również piękne obiekty przyrodnicze, w tym parki dworskie, np. założony w I połowie XIX wieku park w Strzałkowie. Wart uwagi jest również XIX – wieczny park w Wólce, do którego prowadzi przepiękna aleja dojazdowa zwana „Kasztanówką”. Platan klonolistny w parku w Stawie to jedna z wielu przyrodniczych ciekawostek gminy Strzałkowo.