by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

Gmina Strzałkowo dołączyła do projektu „ABC Empatii”. Do naszych szkół trafiły już pakiety edukacyjne dla dzieci i nauczycieli uczące właściwych relacji z osobami niepełnoprawnymi.

 

„ABC Empatii to projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw. 

 

Główne założenia projektu to:

 

  • pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia;
  • wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu;
  • uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia;
  • kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców;
  • wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne;
  • wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi;
  • nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności.

 

W ramach projektu Gmina otrzymała pakiety edukacyjne składające się z książek „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Bohaterowie książki jako pierwszoklasiści doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami, a nowe relacje i doświadczenia uczą ich empatii i tolerancji.

 

Dodatkowo w skład pakietu wchodzi poradnik metodyczny dla nauczyciela, zawierający praktyczne wskazówki, propozycje zabaw grupowych, karty pracy ucznia czy językowy savoir vivre związany z danym schorzeniem. Wszystkie narzędzia zostały skonsultowane i przygotowane we współpracy z organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w konkretnych niepełnosprawnościach czy schorzeniach (m.in. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja AVALON, Fundacja Autyzm UP, Polski Związek Niewidomych).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *