by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

 

 

Szanowni Mieszkańcy,

Jak co roku, 11 listopada nasze myśli biegną ku wielkiemu wydarzeniu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To najważniejsze z narodowych świąt zawsze budzi w nas ogromną dumę, wzruszenie i wdzięczność przodkom, którzy dla dobra Ojczyzny nie bali się ponieść najwyższej ofiary – własnego życia.

Właśnie ta wdzięczność i radość z odzyskanej wolności gromadziły nas w ostatnich latach w miejscu szczególnym i symbolicznym – Miejscu Pamięci w Łężcu, które utworzone zostało z inicjatywy samorządów: Gminy Strzałkowo, Miasta Słupca i Powiatu Słupeckiego. Dzięki wspólnym staraniom dawna granica zaborów już nie dzieli, a łączy znakomicie oddając charakter Święta Niepodległości.

Niestety, w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, 11 listopada nie spotkamy się w tym wyjątkowym miejscu. W związku z zagrożeniem epidemicznym oraz obowiązującymi obostrzeniami gminne uroczystości postanowiliśmy ograniczyć jedynie do mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Doroty i złożenia przez delegację samorządowców kwiatów przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie. W zaistniałej sytuacji zdecydowaliśmy również, że premiera publikacji pt. „Z Ziemi Strzałkowskiej do dołów śmierci” autorstwa Michała Pawełczyka, którą planowaliśmy przekazać w Państwa ręce właśnie 11 listopada, odbędzie się w innym terminie.

Znaleźliśmy się w sytuacji, w której przyszło nam mierzyć się z niewidzialnym wrogiem. Koronawirus zagraża nie tylko naszemu życiu, ale ma także bardzo negatywny wpływ na dalszy rozwój Polski. Dziś, być może jak nigdy wcześniej, potrzebujemy solidarności, odpowiedzialności i troski o siebie nawzajem i wspólną przyszłość.

Pomimo braku tradycyjnych obchodów Święta Niepodległości proszę o uczczenie tego wyjątkowego dnia i pamięć o wszystkich, którzy przelewali krew w walce o wolność naszej Ojczyzny. Pamiętajmy, że nie została nam ona dana raz na zawsze i każdego dnia musimy ją pielęgnować.

 

                                                                                                                             Wójt Gminy Strzałkowo

                                                                                                                              /-/ Dariusz Grzywiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *