by Strzalkowo Strzalkowo Brak komentarzy

W poniedziałek, 27 grudnia w Strzałkowie zorganizowano gminne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

 

Na obchody nowego święta państwowego, połączone ze 103. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Strzałkowo było gotowe już od kilku dni, kiedy wzdłuż Alei Prymasa Wyszyńskiego i w ważnych historycznie miejscach zawisły powstańcze i narodowe flagi.

 

Główne uroczystości rozpoczęły się 27 grudnia o 18:00 złożeniem kwiatów przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Następnie  zebrani przeszli w asyście Orkiestry Dętej Gminy Strzałkowo oraz druhów OSP Strzałkowo na plac przy muralu u zbiegu ulic Gen. Sikorskiego i Powstańców Wielkopolskich.

 

Na miejscu wszystkich przywitał wójt Dariusz Grzywiński, który podziękował przybyłym za liczną obecność i pamięć o bohaterach walczących o naszą wolność. Dr Michalina Mogiłka przedstawiła najważniejsze fakty dotyczące Powstania Wielkopolskiego, a dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzałkowie Piotr Gałan, wcielając się w postać Ignacego Jana Paderewskiego, odczytał fragment przemowy, którą kompozytor wygłosił z okna hotelu Bazar w 1918 roku, dając sygnał do rozpoczęcia walki.

 

Muzyczną oprawę uroczystości zapewniły wokalistki ze Studia Piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, a zwieńczeniem gminnych obchodów było odśpiewanie Roty i pokaz pirotechniczny w wykonaniu strzałkowskich kibiców Lecha Poznań. Po zakończeniu spotkania na wszystkich czekał wielkopolski przysmak, czyli szneka z glancem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *