KLIKNIJ TUTAJ KLIKNIJ TUTAJ        CLICK HERE CLICK HERE        Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej        ESP ePUAP ESP ePUAP        Galeria fotografii Galeria fotografii
Kontakt | Mapa serwisu
Szukaj
Menu główne
Strona główna
Aktualności
O Gminie
Urząd Gminy
Rada Gminy
Deklaracja dostępności
Inwestycje
Komunikaty i ogłoszenia
Harmonogram odbioru odpadów
Historia
Przyroda
Kultura
Zabytki
Strzałkowo w TV
Do pobrania
Podatki
The Strzałkowo Commune
Kontakt
Linki
Szlaki rowerowe Gminy Strzałkowo
Dzienniki urzędowe RP
Transmisja z obrad Rady Gminy Strzałkowo
eSesja
Załatwianie spraw drogą elektroniczną
Harmonogram odbioru odpadów
Kronika samorządowa

 Aktualnie jest 2 gości
Pokaz slajdów
eko-dbaj.jpg
eko-dbaj.jpg

 

 

mapagminy_jpg-001.jpg
fairplay.jpg
 
Strona główna arrow Szlaki rowerowe Gminy Strzałkowo
Szlaki rowerowe Gminy Strzałkowo Drukuj Email
01.08.2016.
Image W ramach promocji Gminy Strzałkowo i mając na względzie rozwój sportu masowego oraz turystyki stworzony został projekt pod nazwą „Szlaki Rowerowe Gminy Strzałkowo” (SRS), w ramach którego zaprojektowano i oznakowano 3 szlaki rowerowe o łącznej długości 90 km. Trasa północna to szlak żółty o długości 30 km, biegnący przez Wólkę, Staw, Chwałkowice, Szemborowo, Brudzewo, Janowo, Skąpe, Radłowo, Ostrowo Kościelne, Kornaty, Łężec, a zaczynający i kończący się w Strzałkowie. Trasa południowa to szlak zielony o długości 29 km, prowadzący przez Skarboszewo, Chwalibogowo, Graboszewo, Kościanki, Młodziejewice, Uścięcin, Unię, Krępkowo, Paruszewo i Wólkę. Również ta trasa zaczyna i kończy się w Strzałkowie. Szlaki te biegną przez teren gminy wzdłuż zabytkowych kościołów, pałaców, dworów i miejsc wartych uwagi. Trzecia trasa to ponadgminny szlak o długości 31 km (oznaczony kolorem czerwonym) łączący Strzałkowo z miejscowościami leżącymi nad Jeziorem Powidzkim (przez Kornaty, Ostrowo Kościelne, Radłowo, Posadę, Kochowo) oraz z Ciążeniem nad Wartą (przez Paruszewo, Graboszewo, Chwalibogowo, Wierzbocice, Dąbrowę). Biegnąc na północ i na południe stanowi jednocześnie oś na której oparte są w części szlaki gminne (żółty i zielony). Usytuowanie SRS jest korzystne dla turystów rowerowych, ponieważ wpisują się one w istniejące trasy rowerowe na terenie powiatu słupeckiego. Tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego leżą w niewielkiej odległości od granic gminy i zachęcają do turystyki rowerowej. Nasze szlaki to także dobra propozycja dla turystów rowerowych spoza gminy, którzy mogą skorzystać ze szlaków dojeżdżając do Strzałkowa pociągiem (wszystkie przebiegają w bliskości dworca PKP) oraz tych rowerzystów, którzy na przykład przebywając nad Jeziorem Powidzkim, zechcą odwiedzić tereny położone nad Wartą.
 

SRS prowadzą drogami o małym natężeniu ruchu, wyłączając drogi krajowej i wojewódzkie. W części przebiegają drogami gruntowymi i leśnymi o dobrej, zwartej nawierzchni. Przewyższenie sumaryczne nie przekraczające 25 metrów (szlak czerwony) oraz brak stromych podjazdów, kwalifikują szlaki jako łatwe i nadające się dla niemal wszystkich typów rowerów, również z przyczepkami. Jako, że są na szlaku odcinki dróg gruntowych, najlepiej korzystać z rowerów o nieco szerszej oponie lub z rowerów górskich z oponą typu „semi-slick”.

SRS są profesjonalnie przygotowane i oznakowane znakami bazującymi na znaku R-1 z dodatkowymi informacjami, spełniającymi normy bezpieczeństwa, na istniejących i nowo postawionych słupkach. Na terenach leśnych i częściowo na drogach polnych znaki zainstalowano na słupach drewnianych. Każdy szlak jest oznakowany w sposób umożliwiający  korzystanie z niego w obydwu kierunkach (start może być także metą). Ponadto zainstalowane zostały duże tablice informacyjne w Strzałkowie (przy dworcu PKP oraz na skrzyżowaniu Al. Prym. Wyszyńskiego z ul. Górną), w Ostrowie Kościelnym i Graboszewie, oraz mniejsze tablice na końcach czerwonego szlaku, czyli w Kochowie i Ciążeniu oraz na Łężcu, przy istniejącym punkcie historyczno-informacyjnym upamiętniającym obóz jeńców i granicę zaborów. Przygotowana została także publikacja w postaci mapy tras rowerowych. W planach na najbliższe lata jest budowa kilku miejsc odpoczynku dla rowerzystów.

Sądzimy, iż Szlaki Rowerowe Gminy Strzałkowo stanowią ciekawą propozycję dla dzieci i młodzieży, mieszkańców Gminy Strzałkowo i powiatu słupeckiego oraz turystów z całego kraju, amatorów turystyki rowerowej, którzy będą mogli w bezpieczny sposób spędzić wolnych czas, jednocześnie poznając ciekawe miejsca w gminie.

Szlaki Rowerowe Gminy Strzałkowo (SRS) powiększyły się w 2017 r. o nową trasę! Gmina Strzałkowo postanowiła kolejny raz poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i utworzyła nowy szlak. Oznaczony kolorem czarnym krótki szlak łącznikowy, bo o nim mowa, prowadzi z Gonic (gmina Września) do Chwałkowic, a dalej łącząc się ze szlakiem żółtym prowadzi przez Staw I do Wólki i tym samym pozwala ominąć odcinek drogi krajowej nr 92. Po wybudowaniu przez GDDKiA ścieżki pieszo-rowerowej z Wrześni tylko do Gonic chcący jechać dalej w kierunku Strzałkowa zmuszeni byli dalszą część drogi do Wólki odbywać w dużym ruchu ulicznym drogi krajowej. Korzystając z oznakowanego szlaku, będącego tym samym objazdem drogi nr 92, rowerzysta wydłuża swoją trasę tylko o 2 km w stosunku do jazdy do Wólki wprost przez Staw II, a unika jazdy w dużym ruchu ulicznym. Na końcu ścieżki w Gonicach należy kierować się w lewo w kierunku Chwałkowic, następnie zgodnie z oznakowaniem (szlak czarny przechodzi w żółty) do Stawu I i Wólki, a dalej ścieżką rowerową do Strzałkowa. Zachęcamy do korzystania!

 

 

kliknij na obrazek, by go powiększyć

Image

Szlak żółty:

- długość: 30 km.

- stopień trudności: łatwy,

- nawierzchnia: asfalt 77%, grunt 16%, drogi leśne 7%.

 

Szlak zielony:

- długość: 29 km.

- stopień trudności: łatwy,

- nawierzchnia: asfalt 83%, grunt 17%.

 

Szlak czerwony:

- długość: 31 km.

- stopień trudności: łatwy,

- nawierzchnia: asfalt 68%, grunt 26%, drogi leśne 6%.

 

Szlak czarny (łącznikowy):

- długość: 1,8 km.

- stopień trudności: łatwy,

- nawierzchnia: asfalt 100%.

 

Atrakcje turystyczne, które można napotkać na trasie szlaków:

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drewniany kościół w Ostrowie Kościelnym

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruiny pałacu w Unii

 Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół w Skarboszewie

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwór w Skarboszewie

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drewniany kościół w Graboszewie

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pałac w Paruszewie

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwór w Radłowie

 
unianad.jpg
rodojpg160.jpg

airlym.jpg
pp160.jpg
szlakir.jpg
unianad.jpg
policja.jpg
ict.jpg
szkolapodstawowa.jpg

twojaslupca.jpg

 

tstv.jpg


ict.jpg

 

tstv.jpg

 

kacik.jpg